Звичайний павутинний кліщ

12.08.2015 | 23:47
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кельменецький район

Державна фітосанітарна інспекція Чернівецької області застерігає. Звичайний павутинний кліщ (Tetranychus urticae Коch.) останнім часом набув значного поширення.

    У цей період їх легко виявити за білими плямами пошкоджень із верхнього боку листків. Із нижнього боку листка в місцях із пошкодженнями знаходяться самиці павутинного кліща.

   За оптимальної температури +29-31°С та оптимальної  вологість для кліща — 35-55% які є зараз швидкість розвитку кліща близька до максимальної, і розвиток від яйця до дорослої фази закінчується за 7,5-9 днів порівняно з невеликою смертністю особин. За цієї самої температури найвища й плодючість самиць..

    Чисельність кліщів на сої зросла  в серпні місяці. 

  Найбільшої шкоди він завдає у період від бутонізації до повної стиглості сої (липень-серпень). Дорослі кліщі, а також їхні личинки, висмоктують клітинний сік із нижнього боку листків сої, погіршуючи обмін речовин і фотосинтез. У пошкодженому листку збільшується енергія дихання, воно стає бідним на хлорофіл, порушується нормальна функція листкового апарату й збільшується випаровування води.  Крім того, у пошкоджених рослин спостерігають недорозвиненість й обпадання квіток.. Найсильніше пошкоджуються пізньостиглі сорти сої.

   Оскільки дорослі особини зимують у рослинних рештках, найважливішим заходом у боротьбі з кліщами є оранка. Також варто звернути увагу на дотримання науково обґрунтованої сівозміни з поверненням сої на попереднє місце не раніше ніж через 3-4 роки, просторову ізоляцію від однорічних і багаторічних бобових культур. Також для попередження заселення посівів сої павутинним кліщем потрібно знищувати бур’яни, які можуть бути кормовою базою шкідника.

   За чисельності кліщів вищої від ЕПШ (2-3 особини на трійчастий листок до цвітіння або 10 особин у період формування та наливу бобів) застосовують інсектициди специфічної дії:      Енвідор 240 SC. к.с.-0,4-0,5 л/га , Золон 35, к.е.-2,5 л/га, Ортус, к.с.-0,7-0,9 л/га.

          Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за посівами, водоймищ та місць відпочинку при застосуванні штангових оприскувачів повинна бути не менше 300 м.

       Тривалість робочого дня при роботі з токсичними пестицидами 1 і 2 класів небезпеки – 4 години (з доопрацюванням 2 години на роботах, що не пов’язані  з пестицидами);   із токсичними пестицидами 3 і 4 класів небезпеки – 6 годин.

       Всі роботи з пестицидами  за межами населеного пункту слід проводити в ранкові ( до 10 години) і вечірні (18-22) при мінімальних висхідних потоках  (п.6.1.5. ДСП 8.8.1.2..001-98.).

       Обприскування  штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно капельне)   і   4 м/с (крупно капельне).

      Не менше як за дві доби, про час та місце проведення обробітків, необхідно обов`язково попереджувати Голів сільських і селищних рад,  населення села та пасічників.

      При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.

      На оброблених ділянках виставте попереджувальні знаки.

  •  

  •  

  •  

  •  
-