Як боротися з кротами

08.07.2014 | 11:27
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кельменецький район

На вигляд це типовий землерий. Довжина тіла 12—16,5 см, довжина хвоста — 2—4,8 см (рівна довжині голови); маса 70—119 г. Очі крихітні, з шпилькову головку, але помітні зовні, оскільки над очним яблуком є вузький проріз в шкірі завдовжки близько 0,5—1 мм . Зовнішнього вуха немає. Хутро бархатисте, росте вгору, а не вперед або назад, що допомагає кротові просуватися по підземному тунелю в будь-яку сторону. Забарвлення хутра матово-чорне, нижня частина тіла дещо світліша. У молодих кротів забарвлення темніше. Іноді зустрічається колірна аберація забарвлення: білі з палевим відтінком, сірі і коричневі кроти. Волосся хвоста виконує дотикову функцію, завдяки ньому кріт може пересуватися в своїх тунелях задом наперед.

     Пересування по тісних тунелях приводять до його швидкого витирання, тому кріт линяє не 1—2, як більшість звірів, а 3 або 4 рази на рік

  Європейський кріт займає різноманітні місця проживання: узлісся лісів луполя, сади, городи; звичайний в заплавах річок. Уникає місць з високим рівнем ґрунтових вод, не любить піщаних ґрунтів.

    Кріт риє землю, гвинтоподібно занурюючись в ґрунт і поперемінно відгортаючи ґрунт лапами. На відміну від гризунів кроти не можуть гризти землю різцями, тому живуть тільки в місцях з м'яким ґрунтом. Там, де ґрунт твердіший (наприклад, під лісовими стежинами), вони влаштовують спеціальні глибинні «підземні переходи», якими користуються й інші звіри.

     Живиться кріт ґрунтовими безхребетними, серед яких переважають дощові черв'яки. Крім черв’яків, кріт поїдає багатоніжок, личинок різних жуків, мух, гусениць метеликів, інших безхребетних. Рослинного корму він не вживає. Пересуваючись, кріт механічно ушкоджує рослини, їх коріння, але не поїдає ні наземних, ні підземних їх частин.  Кріт може з'їсти і дрібних хребетних (мишу, ящірку, жабу), якщо вони малорухливі. За один раз кріт з'їдає до 20—22 г дощових черв'яків; за добу — близько 50—60 г корму, що небагато менше його власної ваги. Годується кріт кілька разів за добу, оскільки їжа перетравлюється в його організмі за 4—5 годин. Швидкість перетравлення їжі визначає добовий ритм активності крота. У проміжках між годуваннями кріт спить в гнізді, загорнувшись в клубок. Голодним кріт може залишатися не більше 12—24 годин, після чого вмирає. На зиму робить харчові запаси, що зазвичай складаються з паралізованих дощових черв'яків, яким кріт прокушує голови. У кротових норах знаходили до декількох сотень нерухомих черв'яків. Склад зимової їжі крота не відрізняється від літньої, проте взимку його потреба в їжі знижується. У сплячку кроти не впадають.

   Дорослі кроти незлагідні, нападають на родичів, що потрапили на їх ділянку, і можуть загризти їх на смерть. Демонструють канібалізм. В той же час багато хижаків не їдять кротів через мускусний запах. Їх природними ворогами є лисиця, куниця, ласка, хижі птахи (сови, канюки тощо). Кроти хворіють туляремією, піроплазмозом; страждають від паразитичних черв'яків, блох і кліщів. Тривалість їх життя — 4—5 років.

   Все життя кріт проводить у підземних норах, які прокладає в різних горизонтах ґрунту. Нори бувають двох типів: житлові й кормові. Житловими норами кріт переходить від гнізда на кормові ділянки або до водопою, деколи з одного біотопу до іншого; кормові нори є пастками, в які потрапляють безхребетні з суміжних ґрунтових шарів. За ніч кріт може вирити майже 50-метрову нору. Гніздова камера розташовується на глибині 1,5—2 м, зазвичай у захищеному місці — між коріннями дерев і чагарників, під пнем, купиною, камінням або під будівлею. З приповерхневими кормовими норами її сполучають похилі штреки. Кротові нори є системою багатоярусних галерей діаметром 5—5,5 см. Кормові нори в рихлому ґрунті розташовуються близько до поверхні — на глибині 2—5 см, йдуть горизонтально. Їх можна помітити зовні, оскільки при ритті кріт піднімає стелю нори у вигляді земляного валу. Викидів землі при цьому не буває. На відкритих ділянках, де ґрунт часто й глибоко просихає, нори проходять на глибині 10—50 см. Шар такої товщини кріт підняти не може, тому надлишок землі викидається на поверхню через тимчасові вертикальні відводи, утворюючи характерні купки — кротовини. Кротовина над системою пригніздових нір буває особливо великою, до 70—80 см.

    Кроти активні круглий рік; взимку нерідко прокладають ходи під снігом, де скупчуються безхребетні, або в глибині ґрунту, нижче за рівень промерзання. У суворі малосніжні зими, коли земля промерзає глибше за півметра, багато кротів гинуть з голоду. Несприятливі для них і засухи. Дорослі кроти як правило прив'язані до своїх ділянок і повертаються на них, будучи вигнаними або віднесеними на деяку відстань. Молоді звіри в період розселення віддаляються від материнської ділянки на відстань до 2 км.

    Кроти паруються навесні: в березні — квітні. Вагітність триває 35—40 днів; сліпі, голі й безпорадні кротенята (від 3 до 9) вагою 2—3 г народжуються з кінця квітня до першої половини червня. Зазвичай на рік припадає один приплід; однак у 20—25% дорослих самок може бути ще один — літній. За місяць кротенята досягають майже дорослого розміру. Підростаючи, вони стають забіякуватими й агресивними. Досягши одно-півторамісячного віку, молодняк покидає материнське гніздо й вдається до пошуків ділянок, не зайнятих іншими кротами.

   Кроти приносять користь, винищуючи шкідливих комах і змінюючи структуру ґрунту — розпушуючи його й збагачуючи органічними речовинами. Багаторічна риюча діяльність кротів приводить до поліпшення ґрунту; надлишок вологи по кротовинам стікає в нижчі ґрунтові горизонти. Одночасно кріт вважається шкідником городнього й садового господарства. Риючи свої нори, він ушкоджує коріння рослин, тим самим порушуючи їх нормальне живлення й часто приводячи до загибелі. Кроти також знищують корисних для ґрунту дощових черв'яків.Багато десятиліть кротів вважали шкідниками, які масово знищують коренеплоди. Однак таке думка виявилася помилковою. Доведено, що ці ссавці м’ясоїдні, а значить, безпосередньо урожаю не шкодять. Однак знищувати кротів небажано, адже, по-перше, їх діяльність, руйнівна для саду, корисна для лісових масивів та ділянок з щільними глинистими грунтами. По-друге, знищення одного Кротова сімейства зовсім не означає, що на їх місце не прийде нове. Набагато гуманніше і, крім того, набагато ефективніше відлякати кротів з садової ділянки.

       Народні засоби проти невтомних копачів досить прості. Вони спрямовані або на їх тонкий слух, або на нюх. Наприклад, очерети довжиною 1,5-2 м, вставлені в нори, будуть гудіти на вітрі і таким чином відлякають звірків. Можна скористатися і галасливими вертушками з металевих банок, надіньте їх на будь-які палиці, штирі та розставте по ділянці.. Хочете впливати на нюх кротів використовуйте ганчірки, змочені в гасі, нарізану цибулю, часник. Боїться кріт і запаху Аміачної води . Її потрібно влити літр її у кротячу нірку – і тварина вибереться з поля, бо дуже боїться цього запаху. Багато хто використовує й карбід (його застосовують для зварювальних робіт). Грудку карбіду кидають у нірку і заливають водою. Під дією неприємного запаху кріт також втікає з поля.

   Відлякувачі від кротів можна зробити зі знаменитих порожніх пластикових пляшок. В такому випадку просто вставте їх в свіжовикопаної кротячий хід шийкою вниз і зробіть у денці пляшки отвір розміром з гривневу монету, поверніть пляшку у напрямку звідки на вашому садовій ділянці частіше дме вітер, він буде задувати в порожні пляшки видаючи протяжний звук, який кротам дуже не подобається. Спосіб випробуваний і добре працює.

   Якщо кротів багато, використовуйте кротоловки. Конструкція металевих дротяних пасток відома з давніх часів, їх можна придбати в господарському магазині. Пластмасові вироби здатні утримати тільки дурний молодняк. Дорослий кріт з пластмаси легко вибирається.

   На жаль, якість дротяних кротоловок залишає бажати кращого. Перш ніж їх встановлювати, треба обов'язково кілька разів перевірити ефективність спрацьовування. Якщо кріт зможе вибратися з пастки, то свого досвіду ніколи не забуде, і повторно таке звірка вже не зловити. Кротоловку він обійде стороною або закопає.

    Щоб визначити місце встановлення пасток, обійдіть ділянку по периметру. Виявивши магістральний хід, примніть його на деякій відстані і почекайте, поки кріт його відновить. Якщо хід не відновлюється, значить, він не використовується і ставити пастки в ньому немає сенсу.

  У «робочі» ходи кротоловки встановлюють парами вхідними кільцями в різні боки, зверху місце установки прикривають дерном, шматком дошки або шиферу.

   Врахуйте, що якщо поруч з ділянкою поле чи ліс, де водяться кроти, кротоловки виявляться неефективними. На місце відловлених звірів тут же прийдуть інші.

   Багато городників перевірили на своїх ділянках посадку овочевих бобів як захисника овочевих грядок від кротів. У підземні переходи можна розкласти зелень рослин або ж просто обсіяти кордонигороду бобами. Усередині городу боби можна посадити в шаховому порядку.

     Сучасний метод Уультразвуковівідлякувачі кротів: на ділянці вони виглядають не так екстравагантно, та й працюють більш ефективно.

   Відлякувач кротів є найефективнішим і екологічно безпечним засобом, призначеним для боротьби з кротами та іншими садовими і газонними гризунами. Він діє ультразвуком. Абсолютна більшість підземних гризунів має досить поганий зір, у той же час, у них надзвичайно розвинена чутливість до коливань землі. Дія відлякувача кротів заснована на використанні даної особливості. На людей і домашніх тварин прилад не здійснює жодного впливу. Через однакові проміжки часу відлякувач кротів генерує звукові коливання, неприємні для тонкого слуху кротів. При монтажі такого пристрою необхідно пам'ятати про те, що ультразвуковий відлякувач кротів може працювати ефективно тільки на території певних розмірів, а значить, якщо габарити вашої ділянки перевищують допустимі норми, придбайте одразу кілька пристроїв.

    Боротися з кротами потрібно послідовно пам’ятайте що кроти в сплячку не впадають, тому і всі саморобні відлякувачі зроблені своїми руками або їх магазинні варіанти повинні працювати цілий рік.

   З хімічних засобів захисту дозволених до використання населенню препарат  Кротомет.

 

Провідний спеціаліст Державної фіто санітарної інспекції

Чернівецької області Повар Г.І.

  •  

  •  

  •  

  •  
-