Вимоги щодо застосування пестицидів та видачі посвідчень і допусків

24.02.2016 | 12:18
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кельменецький район

Щороку для захисту сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб та бур'янів використовується значна кількість хімічних препаратів і неконтрольоване їх використання може привести до негативних наслідків.

            Надійний захист рослин і попередження втрат сільськогосподарської продукції поки що неможливі без використання хімічних засобів. Хімічний метод захисту рослин простий, доступний, надійний та ефективний. Однак, при його невмілому застосуванні, можна завдати значної шкоди не тільки навколишньому середовищу, а й здоров'ю людини

      Охорона здоров’я  людей, зайнятих на проведенні хімічних заходів захисту рослин та тих, що виконують інші види робіт щодо догляду за посівами на полях, оброблених пестицидами, вимагають суворого дотримання регламентів застосування пестицидів. 

Відповідальність за охорону праці і техніку безпеки при роботі з пестицидами покладається на керівників господарств або приватних осіб, що їх застосовують.

      Відповідно до ст. 11 Закону України «Про пестициди та агрохімікати»,  ст.18 Закону України «Про захист рослин»   керівники підприємства, установи,  організації усіх форм  власності  та громадяни зобов'язані допускати  до робіт, пов'язаних із    транспортуванням, зберіганням,  застосуванням засобів захисту рослин,  їх торгівлею, лише осіб,  які пройшли спеціальну підготовку та  мають  на  те  відповідне  Посвідчення і Допуск,  які видаються Державною фітосанітарною інспекцією Чернівецької області щороку.

       Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за посівами, водоймищ та місць відпочинку при застосуванні штангового оприскувача повинна бути не менше 300 м, при вентиляторному- не менше 500 м.При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури.

       Застосування пестицидів в населених пунктах допускається лише у випадках, коли біологічні, фізико-механічні і карантинні заходи не дають належного ефекту .      Для обробки індивідуальних садів і городів в межі населеного пункту дозволяється застосування тільки тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населенню Переліком пестицидів і агрохімікатів .

     Для захисту зелених насаджень в межах села застосування пестицидів дозволяється тільки з 22 до 7 годин ранку,  а  за межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити зранку (до 10 годин), і ввечері (18-22 години) при мінімальних висхідних потоках . Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче + 10 С.

      В  межах населеного пункту дозволяється проводити обприскування тільки ранцевими оприскувачамипри швидкості вітру до 4м/с, а за межами  населеного пункту вентиляторними і штанговими оприскувачами  при швидкості вітру до 3м/с -дрібно крапельне, 4м/с-крупно крапельне.

        Особи, що виконують  роботи пов’язані з контактом з пестицидами обов’язково повинні користуватися засобами індивідуального захисту відповідно до ступеню небезпечності пестициду.

      Перед проведенням обробок  керівництво сільськогосподарського підприємства, фермерського господарства завчасно, але не менше ніж за 2 дні до початку проведення кожної хімічної обробки повинно повідомити сільську раду, мешканців села, пасічників та інших зацікавлених осіб.

      Власники сільськогосподарських ділянок також  завчасно, але не менше ніж  за 2 дні до початку проведення  кожної хім..обробки  повинні повідомити власників суміжних сільськогосподарських ділянокпро проведення хімічних обробок.

   Враховуючи спеціалізацію району, де населення в основному займається вирощуванням овочів, ягідників та садів які споживаються, в основному  у свіжому вигляді  доцільніше  в населених пунктах проводити  їх біологічний захист.  Біопрепарати безпечніші для здоров’я  людини, тварин, птиці, та бджіл. Вони не накопичуються в плодах і грунті, не впливають на смакові якості продукції.  При таких аномально високих температурах в літній період  і за відсутності опадів  біологічні препарати ефективніші, ніж хімічні.

        Працюючі з пестицидами повинні суворо дотримуватись правил особистої гігієни. Під час роботи забороняється їсти, пити, курити, знімати засоби індивідуального захисту.

     Зараз в користуванні населення знаходиться багато оприскувачів.  Категорично забороняється приготування розчинів пестицидів вдома, та рухатись із заправленим обприскувачем через населений пункт, тим більше не маючи посвідчення та допуску до роботи з  пестицидами.

         У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

          Важливим заходом профілактики отруєння є дотримання регламентів безпечного виходу людей на площі оброблені пестицидами.  Строки виходу людей на оброблені пестицидами площі для проведеня ручних робіт не менше 7 днів, механізованих- 3 дні.

         Для обмеження забруднення пестицидами рослинницької продукції необхідно суворо дотримуватись встановлених для кожного препарату регламентів. Строк останньої обробки  для більшості препаратів не менше 20 – 30 днів до збирання врожаю.

        Дані правила є обов'язкові для дотримання всіма підприємствами, установами і організаціями, приватними господарствами та особами, що проводять будь-які дії з пестицидами. Порушення цих правил тягне за собою цивільно-правову, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до чинного Законодавства.                                                                 

         Користуючись нагодою, напередодні нового сезону  хочу  ще раз привернути Вашу увагу і застерегти від придбання фальсифікованих та нелегальних засобів захисту рослин.Державна фітосанітарна інспекція Чернівецької області звертається до усіх сільгосптоваровиробників, садівників-огородників, купуйте засоби захисту рослин лише в суб’єктів господарювання, які мають ліцензії на реалізацію пестицидів, сертифікати відповідності на них.

        Пестициди – це хімічні речовини, які в разі неправильного їх застосування,  можуть негативно вплинути на здоров’я людей, тварин, довкілля. Тому з усіх питань технологій захисту сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб і бур`янів, регламентів застосування пестицидів, їх торгівлеюзвертайтесь до спеціалістів Державної фітосанітарної інспекції по телефону 2-12-91 або за адресою смт.Кельменці вул. Бессарабська,66.

        Тож бережіть себе і гарних вам врожаїв.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Г. Повар

Провідний спеціаліст відділу моніторингу прогнозування

Державної фіто санітарної інспекції Чернівецької області

  •  

  •  

  •  

  •  
-