Сигналізаційне повідомлення керівникам сільгосппідприємств

18.08.2015 | 17:01
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кельменецький район

Першим і одним із найважливіших агроприйомів в технології вирощування зернових колосових культур являється протруєння насіння.Бувають випадки коли даний агроприйом вважають формальністю і відносяться з неналежною увагою. Потрібно в першу чергу розуміти, що для вирощування озимої пшениці затрачується пальне, робоча сила, кошти на посівний матеріал, а в кінці на виході отримуються низькі врожаї. Тому якісне протруювання озимих культур повинно бути як аксіома: «не протруєне чи протруєне дешевими протруйниками зерно веде до значних втрат врожаю».

    Проведення передпосівного протруювання насіння дозволяє знизити втрати врожаю на 50% і більше. Воно абсолютно необхідно, якщо господарство прагне до високих показників.

    Заражене насіння – одне з головних джерел інфекції для розвитку видів сажкових, кореневих і стеблових гнилей пшениці, ячменю та інших зернових колосових культур.

    Тільки якісне протруювання посівного матеріалу може гарантувати, що перед збиранням врожаю у посівах не з’являться колоски уражені такими небезпечними  для врожаю хворобами як летюча та тверда сажки і інші.

    Підбір протруйників здійснюють залежно від зональної поширеності небезпечних шкідливих організмів, спектру дії препаратів.

   Тому при виборі протруйника, в першу чергу необхідно звертати увагу на спектр його дії, вміст діючих речовин, тривалість захисного ефекту  видовий склад збудників хвороб, який визначається за результатами фітоекспертизи насіння тоді вкладені кошти повернуться сторицею. В умовах цієї посівної кампанії, з огляду на повсюдний багатовидовий склад насіннєвої, ґрунтової і аерогенної інфекцій, найдоцільнішим є застосування препаратів широкої фунгітоксичної дії.

     Державна фіто санітарна  інспекція Чернівецької області рекомендує проводити протруєння насіння озимих зернових одним із слідуючих препаратів:

Назва препаратів

Норма витрати препарату,

л, кг/т

Антал, к.е. , Віал Траст, к.с, Віал ТТ , в.с.к.., Ларімар , т.н., Скарлет МЕ, м.е.

0,3-0,4

Бар-Кот-5, к.с.

1,5

Бастіон, ТН.

1,0

Віват , в.с.к.

2,0-3,0

Вінцит  050 CS, к.с.

2,0

Вінцит Мініма, к.с.

1,0-2,0

Вінцит Форте, к.с.

1.0-1.25

Віспар, в.с.к., Вітавакс 200 ФФ, в.с.к., Віта-класик, в.с.к., Вікінг, в.с.к.  Гранівіт, в.с.к., Рекорд , т.к.с.

2,5-3,0

Дерозал, к.с.

1,5

Дефендер,  к.с.

2.0

Джагер, т.к.с., Раназол, т.к.с.

0,4-0,5

Джагер Плюс, т.к.с.

0,25

Джерсі 120, т.к.с., Раназол Ультра, т.к.с., Раксил Ультра, т.к.с., Родо лит Форте, т.к.с.

0,2

Дітан М-45, з.п.

2,0-3,0

Зернятко, в.г.

0,03-0,04+ ПАР «Парасолька» 200 мл/т

Імідор Про , к.с.

1,0

Ін Сет, в.г.

0,75

Іншур  Перформ, т.к.

0,5

Кінто Дуо, к.с.

2,0-2,5

Кольчуга Плюс, т.к.с.

0,2-0,25

Колфуго Супер

3,0

Ламардор  Про 180, т.н.

0,5-0,6

Ламардор 400, т.н.

0,2

Максим 025 FS,т.к.с.,     Максим Форте, т.к.с.

1,5-2,0

Максим Стар, т.к.с.

1.0-1.5

Нупрід Макс, т.к.с.

2,0

Оріус 5, т.к.с.

1,25-1,5

Оріус  , т.к.с.

0,5

Оріус Універсал, е.н.

1,75-2,0

Прем’єр Голд, в.р.

1,5-2,0

Ранкона 15 , м.е.

1,3

Рекорд Тріо, т.н.

2,5

Селест Топ 312,  Старт , к.с.

1,0-2,0

Стиракс , в.с.к., 

3,0

Страйк , т.н.

0,25

Супервін, к.с.

1,0-1,8

Табу , к.с., Тебу 60 МЕ, м.е., ТЕРРАсил, т.к.с., Томагавк , т.к.с., Траст, т.к.с.

0,4-0,5

Тебазол  Ультра, т.к.с., Тебузан Ультра,т.к.с.

0,2

ТМТД, в.с.к.

3,0-4,0

Ультрасил  Дуо, т.к.с.

0,5

Форсаж  500, к.с.

1,0-1,2

Фунабен Т ,т.к.с.

2,5

Фундазол , з.п.

2,0-3,0

Циклон , к.с.

0,5-1,0

Шелтер, к.с.

2.0

Юнта Квадро 373,4

1,4-1,6

                  Протруювання насіння можна проводити як  завчасно (за 2-3 тижні до сівби) так і безпосередньо перед сівбою.

                  При протруєнні насіння треба врахувати, що сходи озимих зернових культур, особливо якщо висівалися по стерньових попередниках, восени матимуть загрозу пошкодження сисними шкідниками (попелицями, цикадками, злаковими мухами), які є переносниками вірусних хвороб та грунтовими шкідниками (дротянками, личинками хлібних жуків, личинками хлібної жужелиці, гусеницями озимої совки). Тому, рекомендується до традиційних уже фунгіцидних протруйників додавати інсектицидні:

                                         Гаучо 70WS, з.п.                                 0,25-0,5 кг/т

                                         Гаучо Плюс 466 FS,т.н.                      0,3-0,6 л/т

                                         Ін  Сет, в.г                                                 0,75 кг/т 

                                         Кайзер,т.н.                                          0,4-0,5 кг/т   

                                         Контадор максі , к.с.                          0,3-0,75 л/т

                                         Круізер  350 FS                                   0,4-0,5 л/т

                                         Команч  , в.г                                           4,0 л/т

                                         Нупрід 600                                          0,5-1,6 л/т

                                         Рубіж, к.е.                                                2,0 л/т

               Витрата робочого розчину 8-10 л/т.

   Для необхідності сучасного захисту зернових створено і зареєстровано в Україні новітні інсекто-фунгіцидні протруйники:

 Селест Топ 31,25% т. к. с., ( препарат має в своєму складі інсектицид та два фунгіциди), таким чином, препарат з нормою 1,0 – 2,0 л/т надійно захищає насіння і сходи від сажкових грибів, кореневих гнилей та пошкоджень шкідниками, що є дуже важливим за посіву по стерньових попередниках. Завдяки поєднанню у складі препарату фунгіцидних діючих речовин із різним механізмом і тривалістю дії, за ефективністю щодо збудників фузаріозних та гельмінтоспоріозних кореневих гнилей Селест Топ не поступається кращим фунгіцидним протруйникам, має високу винищувальну дію на пітіум та снігову плісняву. Стовідсотково знімає сажкову інфекцію, що робить його універсальним у застосуванні. Серед інших можливостей, найважливішою є застосування Селест Топ 31,25% т.к.с., як профілактичного захисту проти вірусів. Головним чином, зараження посівів озимої пшениці вірусами відбувається восени, тому саме цей препарат забезпечує якісний і ефективний контроль комах-переносників незалежно від погодних умов та технічних можливостей.

 Юнта Квадро 37,2 % т.к.с. (інсекто-фунгіцидний протруйник, що складається з чотирьох діючих речовин), який характеризується високою ефективністю проти збудників кореневих гнилей (фузаріозна, гельмінтоспоріозна), ефективність у обмеженні розвитку грибів роду Пітіум (актуальна проблема на зернових останніми роками). Препарат має високий інсектицидний ефект в нормі 1,5-1,6 л/т, повністю знімає шкідливу дію на проростки від совки озимої, хлібного туруна та злакових мух.

  Крім ефективності в боротьбі з інфекціями та шкідливими комахами, препарат має стимулюючу дію на проростки та росторегулюючий ефект на вегетуючі рослини. Цей показник є важливим за екстремальних погодних умов.

        Нупрід Макс, т.к.с.-  за норми 2,5 л/т.  ефективно діє як ззовні так і всередині насінини. Комплексний захист у 2 напрямках (грунтові, наземні шкідники + грунтова та насіннєва інфекція).

        Використовуючи протруйники, необхідно дотримуватися встановлених норм витрати на одиницю маси насіння: знижені норми не дають належного ефекту, завищені – знижують схожість насіння внаслідок утворення аномальних проростків, не здатних до подальшого розвитку.

     Протруйники необхідно періодично змінювати, тому що тривале використання призводить до набуття патогенами резистентності до нього. Протруюють тільки кондиційне за всіма показниками насіння. Підвищують енергію проростання та польову схожість насіння регулятори росту.

       Слід зазначити, що застосування регуляторів росту при підготовці насіння до сівби збільшує енергію проростання насіння, польову схожість.      За рахунок передпосівної інкрустації насіннярегуляторами ростуврожайність зерна зростає на 2-3 ц/га.

       При використанні будь-якого з пестицидів необхідно дотримуватися заходів безпеки. Протруєне насіння не можна використовувати як корм для тварин. Під час сівби необхідно повністю закривати його грунтом, щоб уникнути поїдання птахами.

         Всі необхідні рекомендації по застосуванню препаратів Ви можете одержати в  Державній фіто санітарній  інспекції Чернівецької області, контактний телефон 2-12-91.

                           

      Провідний спеціаліст відділу моніторингу прогнозування                  Повар Г.І.

  •  

  •  

  •  

  •  
-