Протруювання насіння - основа високого урожаю

12.03.2016 | 10:09
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кельменецький район

Отримання високих і якісних урожаїв зернових культур неможливе без застосування оптимальних систем захисту рослин від шкідників і хвороб. І першим етапом цього процесу є протруєння насіння. Так пшеницю уражують понад 100 хвороб, із них половину становлять грибні захворювання, понад третину – вірусні і 10% - бактеріальні та нематодні.

           Насіння, доведене до посівних кондицій, може мати як внутрішню, так і зовнішню інфекцію, тому його обробка захисними препаратами є обов'язковим заходом інтенсивної технології в рослинництві. Сучасні хімічні препарати одночасно із значною токсичністю для збудників хвороб і шкідників також виявляють стимулюючуу дію на насіння, підвищують його схожість та енергію проростання, а отже, й врожайність сільськогосподарських культур.

          Протруєння можна вважати екологічно прийнятним способом хімічного захисту, який відповідає критеріям охорони навколишнього середовища, бо невелика кількість препарату наноситься найближче до тих організмів, проти яких його використовують.

      Тільки якісне протруювання посівного матеріалу може гарантувати, що перед збиранням врожаю у посівах не з’являться колоски уражені такими небезпечними  для врожаю хворобами як летюча та тверда сажки і інші.

        Поява цих хвороб фактично перекреслює всі результати роботи, проведеної протягом вегетації культури. Тобто всі затрати на виконання технологічних операцій з вирощування культури в кінцевому підсумку  можуть виявитися марними.

     Протруюють тільки кондиційне за всіма показниками насіння, попередньо очищене від домішок, пилу, який може утримувати значну кількість препаратів і тим самим зменшити ефективність їх застосування

    Для протруювання насіння ярих зернових цієї весни потрібно 1200 кг препарату. Майже 80% господарств всіх форм власності препаратами забезпечені, а іншим обов’язково необхідно знайти можливість їх придбати.

        В усі агроформування району вислані сигналізаційні повідомлення з рекомендованими  нормами витрати препаратів згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні в 2015 році». Також сигналізаційне повідомлення  з рекомендаціями по протруюванні насіння  озимих зернових розміщено на сайті  Кельменецької райдержадміністрації.

       Вибір протруйника насіння слід проводити з урахуванням спектра його фунгіцидної активності та видового складу збудників хвороб, який визначається за апробації насіннєвих посівів і за результатами фітоекспертизи насіння. В умовах цієї посівної кампанії, з огляду на повсюдний багатовидовий склад насіннєвої, ґрунтової і аерогенної інфекцій, найдоцільнішим є застосування препаратів широкої фунгітоксичної дії.

      Високий захист від пліснявіння, сажкових хвороб, кореневих гнилей, плямистостей сходів поєднують комбіновані препарати: Максим Стар 2,5 % т. к. с., -1,5- 2,0 л/т, Оріус Універсал 7,5 % т.к.с. – 1,75 - 2 л/т, Сертікор 5 % т. к. с. – 0,75 - 1 л/т, Ламардор 40 % т. к. с., - 0,2 л/т, Ламардор Про 0,5-0,6 л/т,  Вінцит 5% к.с. – 1,5 л/т, Вінцит Форте 7,75 % к.с. – 1 – 1,25 л/т, Іншур Перформ 12% к.с – 0,5 л/т, Кінто Дуо 8% к.с. – 2,0 - 2,5 л/т, та інші.

      Препарати системної дії: Вінцит 5 % к.с, Вінцит Форте 7,75 % к.с., Раксіл Ультра 12 % т.к.с, Ламардор 40 % т.к.с., Ламардор ПРО 18 %т.к.с., Іншур Перформ 12 % к.с проявляють ефективність проти усіх видів сажки на зернових. Проти грибів роду Fusarium (сюди входить і збудник снігової плісняви) на зернових культурах широко використовують такі протруйники: Ламардор 40 % т.к.с., Ламардор Про, Максім 2,5 % т.к.с, Максім Стар 2,5% т.к.с, Максім Форте 5 % т.к.с., Кінто Дуо 8 % к.с, Оріус Універсал 7,5 % т.к.с., Віал Траст 14% к.с., Вінцит Форте  7,75% к.с., Вітавакс 200 ФФ 40% в.с.к.

       При виборі протруйників також необхідно враховувати стресові умови (температура і вологість), що складаються під час сівби і проростання насіння. В умовах недостатнього зволоження і високої температури повітря необхідно використовувати препарати вінцит, вінцит мініма, вітавакс 200 ФФ, раксил ультра, юнта квадро, які мають стійкість до абіотичних факторів.

         Важливо дотримуватися науково обґрунтованих норм витрати протруйників. За їхнього зменшення не досягається повне оздоровлення, а завищення призводить до зниження схожості насіння через утворення аномальних проростків, не здатних до подальшого розвитку.  Насіння може не зійти або зійшовши з часом загинути.

         Протруювання насіння можна проводити завчасно (за 2-3 тижні до сівби) і безпосередньо перед сівбою.

       При протруєнні насіння треба врахувати, що сходи озимих зернових культур, особливо якщо висівалися по стерньових попередниках, восени матимуть загрозу пошкодження сисними шкідниками (попелицями, цикадками, злаковими мухами), які є переносниками вірусних хвороб та грунтовими шкідниками (дротянками, личинками хлібних жуків, личинками хлібної жужелиці, гусеницями озимої совки). Тому, рекомендується до традиційних уже фунгіцидних протруйників додавати інсектицидні:  Гаучо 70WS, з.п.  - 0,25-0,5 кг/т, Ін Сет, в.г.-0,75 кг/т, Круізер  350 FS-0,5 л/т, Команч-0,5 л/т,  Рубіж-  2,0 л/т  , Фосфамід, к.е  -  2,0 л/т . Витрата робочого розчину 8-10 л/т.

       Для захисту зернових зареєстровано в Україні інсекто-фунгіцидні протруйники:

      Селест Топ 312,5FS. т. к. с., з нормою 1,0-2,0 л/т, Юнта Квадро 373,4 FS, т.к.с. в нормі 1,5-1,6 л/т, Нупрід Макс, т.к.с.-  за норми 2,0 л/т, які  надійно захищають насіння і сходи від сажкових грибів, кореневих гнилей та пошкоджень шкідниками, що є дуже важливим за посіву по стерньових попередниках.. Стовідсотково знімає сажкову інфекцію, що робить його універсальним у застосуванні. Забезпечує якісний і ефективний контроль комах-переносників-попелиць, цикадок, а також від злакових мух, хлібних блішок - незалежно від погодних умов та технічних можливостей.      

             Для протруювання насіння обладнують спеціальні майданчики на відстані не ближче 200 м від житлових та тваринницьких приміщень, джерел водопостачання, місць зберігання продуктів харчування, фуражу та приймання їжі та води.

         Люди, які працюють на протруюванні насіння обов’язково повинні пройти медичний огляд, інструктаж з правил техніки безпеки, мати посвідчення та допуск до роботи в шкідливих умовах праці, працювати тільки в спецодязі та індивідуальних засобах захисту згідно санітарних вимог.

         Ще одне досить  важливе    питання – поширення підробок. По-перше, підробки завжди реалізовуються за цінами значно нижчими від ринкових, але дешевше-не означає якісне.   Економлячи 10 копійок на 1 літрі препарату ми готові купувати будь-що і в будь-кого, а як відомо «скупий платить двічі». Ризик використання підробок може перекреслити вашу працю, нашкодити не тільки рослинам, а і здоров’ю людини, своїй землі і наступним поколінням.

           Отож, всі препарати для протруєння насінневого матеріалу, купляти треба тільки в відповідних фірмах-дистриб’юторів  які мають право на їх реалізацію – це ліцензія Мінагрополітики України і відповідну документація, це сертифікати якості, де і звідки придбаний препарат, рік його випуску, походження і якість товару.

           Слід відмітити, що особи які будуть сіяти не протруєним насінням згідно закону «Про захист рослин» будуть притягатися до відповідальності згідно чинного законодавства.

          За всіма необхідними рекомендаціями, консультаціями по застосуванню препаратів звертайтись в Державну  фітосанітарну інспекцію та Державну фітосанітарну лабораторію  Чернівецької області за адресою смт.Кельменці, вул. Бесарабська,66, контактний телефон 2-12-91.

Провідний спеціаліст відділу моніторингу прогнозування Державної фітосанітарної інспекції Чернівецької області Повар Г.І.

  •  

  •  

  •  

  •  
-