Про права та обов’язки аграріїв

22.05.2013 | 15:48
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кельменецький район

Сільськогосподарський рік у розпалі. Сільські трудівники,  вирощуючи урожай, аналізують досягнуте, мають надії на  прибутки,  планують на майбутнє…

Як живуть аграрії Кельменеччини? Як бути людям, які займаються фермерським господарством або ж ведуть особисте селянське господарство та не підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню? Як набути їм страхового стажу протягом трудової діяльності?

Ці запитання коментує  начальник управління Пенсійного фонду України в районі Тетяна Присакар.

На обліку в управлінні Фонду в районі перебуває 105 сільськогосподарських підприємств, з них - 87 фермерських. Однак ведуть господарську діяльність лише  відповідно 53 та 38. В основному – це товаровиробники, що займаються рослинництвом.  За останній рік відмічається активність у сфері діяльності фермерських господарств, тобто кількість колективних господарств збільшилася  на 3, фермерських – на 9.

З початку поточного року товаровиробниками сплачено  678,8  тис.грн., в т.ч. фермерами – 183,9 тис.грн., що становить відповідно  5,8  та 1,6 відсотків у загальній  сумі власних надходжень. Звичайно, що цей показник не значний, і лише 275 сільських жителів працевлаштовані. Сьогодні кожен роботодавець намагається мінімізувати витрати робочої сили, застосовуючи сучасні агрегати та механізми. І це правильно і економічно обґрунтовано. Однак, особливу увагу слід звернути на порядок оплати праці аграріям. 8 господарств не дотримуються мінімальних гарантій в оплаті праці. І це, враховуючи той факт, що їх діяльність носить сезонний характер. Прикро, що наймані особи погоджуються отримувати заробітну плату неофіційно. Адже, праця біля землі хоча і благородна, однак досить важка. І працювати лише за тимчасові матеріальні блага, не вважаючи за потрібне накопичувати страховий стаж -  не доречно. Роки працездатного віку швидко проходять, і настане час, коли, особливо трактористи – машиністи, що зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції,  бажають вийти на пенсію на пільгових умовах. Навіть, досягнувши права на пенсію за віком, необхідно мати страховий стаж 30 років – для чоловіків та 25 років – для жінок. А це зовсім не мало. Цей стаж треба набути.

Інший напрямок діяльності – це коли жителі району, не реєструючись, як фермери, ведуть особисте селянське господарство і реалізують продукцію власного виробництва на ринках в своїх населених пунктах. Для такої категорії громадян також є можливість не втрачати час, а добровільно сплачувати єдиний соціальний внесок. У 2013 році мінімальний страховий внесок становить 398,01 грн.. Щомісяця сплачуючи цей платіж, відбувається стовідсоткове зарахування страхового стажу.

З метою залучення до сплати єдиного соціального внеску кожного сільського жителя, який займається фермерством, або ж веде особисте селянське господарство, в управлінні Пенсійного фонду в районі щоденно проводиться робота по укладанню Угод на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Це дасть можливість не тільки забезпечити зарахування страхового стажу для призначення в майбутньому пенсії, а і отримання всіх соціальних гарантій сьогодні.

Отож, кого зацікавила ця інформація, може звернутися у відділ обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду в районі, або ж зателефонувати  на «гарячу телефонну» лінію

за  № 2-17-92.

  •  

  •  

  •  

  •  
-