Підготовка насіння овочів та картоплі до посіву

04.03.2015 | 16:36
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кельменецький район

Основна умова хорошого врожаю майбутнього сезону - це доброякісне насіння. Тому для одержання здорових сходів та  розсади городніх культур варто провести передпосівну підготовку насіннєвого матеріалу. Цей захід включає в себе кілька операцій: калібрування насіння, дезінфекцію, обробку розчинами стимуляторів росту, намочування, загартування.

Для посіву використовують насіння попереднього року більшості культур, крім огірків, столових буряків та деяких інших, коли краще сіяти 2-3 річне насіння.

Технологія підготовки насіння до посіву.

 1. Калібрування. Краще всього використовувати для посіву найбільш важке насіння. За питомою вагою їх можна сортувати в 3-5% розчині кухонної солі або аміачної селітри (30-50 гр. на 1 л води). Чим вища концентрація розчину, тим більш жорстко відбирається насіння, але найбільш важке насіння падає на дно посудини. Після сильного розмішування насіння в розчині, посудину залишають у спокої на 3-5 хв. Потім насіння, що спливло на поверхню, видаляють, а осіле на дно промивають чистою водою і просушують.

 2. Знезараження насіння. На насінні знаходиться, як правило, величезна кількість збудників, у т.ч. і нових для цієї зони хвороб (якщо насіння привезені з інших регіонів чи країн). Щоб не влаштувати зі своєї ділянки вогнище самих злісних хвороб, насіння перед посівом обов'язково знезаражують. Це можна зробити кількома способами:

      Прогріти в гарячій воді (+50 ... 60 ° С): насіння капусти - 20 хв., насіння огірка - 2 години;

      Прогрівання насіння (зазвичай гарбузових) в сушильних шафах (при +60 ° С) або термостатах, на радіаторах, і т.п. У невеликих мішечках насіння можна повісити біля батареї центрального опалення (+20 ... 25 ° С) за 1,5-2 місяця до посіву. Знезараження в 1% розчині марганцевокислого калію (вимочують протягом 10-20 хвилин, потім промивають і сушать). Обробка придатна для переважної більшості овочевих культур і найчастіше використовується на практиці.

3. Намочування насінняу воді перед посівом. Тривалість намочування: морква, томат, цибуля, петрушка, буряк - 2 доби; огірок, кабачок, капуста, салат, редиска, кавун, диня - 8-12 годин; горох і квасоля - до 2 годин.

     Пам'ятайте, при покупці насіння у спеціалізованих магазинах попередньо обробленого насіння, таке замочувати не можна.

    Намочування насіння у воді, через яку пропускають повітря, кисень. Тривалість для насіння перцю і кавуна - 30-36 годин; моркви, шпинату, цибулі - 18-24 години; салату і редиски - 12-18 годин; гороху - 6-10 годин.

4. Пророщування насінняПопереднє пророщування насіння набагато прискорює появу сходів і цим сприяє подовженню вегетаційного періоду. Для цього їх насипають в полотняний мішечок (на 2 / 3) і занурюють у воду, прогріту  до 25 ° С. Витримують у воді одну добу, так як більш тривалий термін може призвести до втрати насінням схожості. За цей час 3-4 рази міняють воду, щоб у ній весь час був кисень. Потім набряклі насінини розсипають тонким шаром на мішковину і накривають зволоженою ганчіркою, періодично поливаючи її водою. У такому стані при температурі +20 ... +30 ° С насіння проростає через 4-5 діб. Після початку проростання (3-5%) насіння висівають. Перед висівом  його провітрюють і злегка підсушують.

     Сіяти таке насіння слід тільки в добре зволожений грунт або після висіву полити.

З огляду на антисептичні властивості золи деревної і те, що вона є відмінним стимулятором має в своєму складі  фосфор, калій  і мікроелементи, використовують її для замочування насіння. Готують витяжку з розрахунку на відро води 160-200 г золи, настоюють 2-3 діб, потім насіння замочують при температурі +26 ... +28 ° С протягом 12 годин. При проростанні 3-5% насіння, його підсушують до сипучості і висівають у вологий  грунт.  Або беремо на 500 мл води столову ложку золи, витримуємо добу, зливаємо. І в цю витяжку (воду) поміщаємо насіння на 12-24 години.

 5. Яровізація насіння- проводять після пророщування.

 Його переносять в льодовик, закопують в сніг, закладають в холодильник (при 0 ° С). Тривалість яровизації: морква, цибуля, петрушка - 15-20 днів; капуста - 17-22 дня; буряк - 10-12 днів. Після цього насіння відразу висівають у грунт. Якщо при яровизації насіння перекладають піском (краща аерація, не відбувається загнивання), то такий прийом називають піскування. Насіння зазвичай висівають разом з піском.

 6.Загартування насіння найбільш ефективна для теплолюбних культур (огірок, томати). Для цього все роблять як у попередньому випадку, але набрякле насіння піддають короткочасному проморожуванню (-1 ... 3 ° С) протягом 2-3 діб в холодильниках .

 7. Стимулятори та мікродобрива- мікродобрива особливо ефективні при вирощуванні більшості овочів. У спеціалізованих магазинах багатий вибір стимуляторів росту та мікродобрив.

Врожайність картоплі в значній мірі залежить від якості посадкового матеріалу. Використання для насіннєвих цілей здорових, вирівняних, непошкоджених, типових для сорту, з високими врожайними властивостями бульб - резерв підвищення врожайності.

 Насінний матеріал готують задовго до посадки. Восени, відразу ж після постачання з поля, бульби з насіннєвих ділянок закладають під навіси для дозрівання і озеленення. Через 12 - 15 днів, коли їх шкірка огрубіє, а травмовані частини «опробковіют», приступають до сортування на три вагові фракції: 30 - 50 г, 50 - 80 г і понад 80 р. Для посадки використовують бульби другої і третьої фракції. Однак при загущених посадках можна використовувати і більш дрібні бульби (30 - 50 г), якщо вони вирощені на насіннєвій ділянці. Здорові великі бульби можна різати на частини з 2 - 3 вічками. Найкраще це робити в день посадки. Ніж, яким розрізають бульби, періодично для дезінфекції опускають в 3 - 5% розчин лізолу.

       Насіннєвий матеріал зберігають при температурі 2-3 градуси С. Для того, щоб накопичити запас холоду на теплий весняний період, в кінці зими температуру зберігання знижують до 1 - 1,5 градуса С.

         Осіннє сортування не звільняє від проведення весняного перебирання бульб, яке проводять завчасно (до посадки чи закладання бульб на пророщування). При перебиранні бульби з ниткоподібними паростками, тріщинами, пошкодженнями шкідниками та хворобами, а також нетипові для даного сорту за забарвленням та формою вибраковують і використовують на продовольчі або кормові цілі. При наявності в господарстві кількох сортів їх перебирають окремо, не допускаючи змішування.

            Перед посадкою бульби обробляють мікроелементами, бактеріальними добривами, деревною золою, ростовими речовинами та фунгіцидами. Застосування мікродобрив не тільки підвищує валовий збір продукції, але помітно поліпшує її якість і різко знижує ураження грибковими хворобами. В якості мікродобрив застосовують слабкі розчини солей міді, цинку, марганцю, молібдену, кобальту, бору та йоду. Передпосівне опилення бульб деревною золою (5 кг золи на 1 т), яка містить ряд мікроелементів, що надають позитивну дію на фотосинтез, сприяє дружній появі сходів і збільшує врожай на 10 - 15%.  Обробка бульб мінеральними добривами прискорює появу сходів і бульбоутворення.

          Бульби картоплі (перед яровизацією) обробляють в 0,01% розчині борної кислоти (1 чайну ложку на 10 л води + 4 столові ложки рідкого мила). До цього розчину (при необхідності) додають мікроелементи.

           Щоб прискорити розвиток рослин і бульбоутворення, застосовують передпосівне пророщування. При пророщуванні сходи з'являються на 8 - 10 днів раніше звичайного, вони більш дружні і вирівняні, в результаті картопля дозріває на 10 - 15 днів швидше. Це дає можливість провести збирання в ранні терміни. Крім того, пророщена картопля встигає накопичити більш високий врожай до масового поширення фітофторозу .

      Існує кілька способів пророщування насіннєвих бульб: на світлі, у вологому середовищі, тепловий обігрів. Пророщування на світлі проводять у світлому теплому приміщенні на багатоярусних стелажах, на підлозі або в ящиках. Бульби пророщують при температурі 12 - 15 ° С протягом 15 - 30 днів.

       Заслуговує на увагу спосіб пророщування картоплі в мішках зі світлопроникної поліетиленової плівки завширшки 28 - 30 см і довжиною 1,3 - 1,5 м. В один мішок входить близько 30 кг бульб. По всій довжині мішка на відстані 10 - 15 см одне від іншого роблять отвір діаметром 1 - 1,5 см. Наповненні бульбами поліетиленові мішки навішують для пророщування на раму, виготовлену з заліза або дерева.

        Пророщування у вологому середовищі дозволяє отримати продукцію в ще більш ранні терміни. Бульби попередньо пророщують на світлі до утворення міцних зеленних паростків, а потім протягом 7-10 днів у вологому середовищі (торф, тирса, і т.д.). Вологість підтримують на рівні 75 - 80% від повної вологоємності матеріалу. Для приготування зволожуючого розчину беруть 50 г мідного купоросу на 10 л води. На тонну торфу або іншого матеріалу витрачається приблизно 4 -5 відер розчину. На одну тонну картоплі потрібно 1-1,3 т торфу.

         Повітряно - тепловий обігрів - найбільш доступний спосіб пророщування. За 10 - 15 днів до посадки температуру повітря в сховище підвищують до 10 - 12 градусів С. Протягом доби масу бульбі 5-6 разів продувають теплим повітрям. За цей час на них утворюється товсті короткі паростки, які  бажано не  обламувати при механізованої посадки.

        Повітряно - тепловий обігрів сприяє підвищенню врожайності на 15 - 20% і за ефективністю незначно поступається пророщуванню на світлі.

 Пророщені великі бульби розрізають в день посадки на частки з 2 - 3 паростками, складають у ящики або кошики по 15 - 20 кг і перевозять в поле для посадки.

     Перед висаджуванням  проти  колорадського жука, грунтових шкідників та хвороб бульби картоплі можна обробити препаратами :  Актара 25 WG, в.г.; Антижук Гідро, р.к.; Арманда, т.н. ; Броня, т.к.с.; Ін Сет, в.г.; Матадор Гранд, т.н.; Матадор Супер, з.п.; Нупрід 600, т.н.; Престиж 290 FS, т.н.; Тирана, к.с.; Шедевр, к.с. згідно рекомендованих норм.

         Протравлюють тільки непророщенну картоплю.       Гарних Вам врожаїв.

 

Повар Г.І.– провідний спеціаліст відділу моніторингу прогнозування

Державної фіто санітарної інспекції Чернівецької області

  •  

  •  

  •  

  •  
-