Пенсійне забезпечення ветеранів Великої Вітчизняної війни в запитаннях і відповідях

19.05.2015 | 11:26
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кельменецький район

Які закони регламентують пенсійне забезпечення ветеранів Великої Вітчизняної війни?

Це Закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо ветеран війни має право на призначення пенсії відповідно до цих законів, то на його вибір пенсію призначають за одним із них.

 

Які підвищення до пенсій встановлено ветеранам війни?

Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ветеранам встановлено підвищення до пенсій: для інвалідів війни І групи – 474,50 грн; ІІ групи – 379,60 грн; ІІІ групи – 284,70 грн; для учасників бойових дій – 237,25 грн; для учасників війни, нагороджених медаллю – 189,80 грн; для інших учасників війни – 142,35 грн. 

Ветеранам війни, які досягли 100 – річного віку, встановлено підвищення до пенсій в потрійному розмірі. Якщо розмір підвищення інваліду війни І групи становить 474,50 грн, то після виповнення 100 років – 1423,50 грн.

 

Як збільшився розмір мінімальної пенсійної виплати інвалідам війни?

Інваліди Великої Вітчизняної війни мають додаткову гарантію щодо мінімального розміру пенсійної виплати, який базується на величині прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Для інвалідів війни І групи мінімальну пенсійну виплату встановлено в розмірі 285%, інвалідів війни ІІ групи – 255%, інвалідів війни ІІІ групи – 225%, учасників бойових дій – 165% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У зв»язку зі зростанням прожиткового мінімуму збільшувалась мінімальна пенсійна виплата. Нині вона становить в інвалідів війни І групи 2704,65 грн, інвалідів ІІ групи – 2419,95 грн, інвалідів ІІІ групи – 2135,25 грн, учасників бойових дій – 1565,85 грн.

Учасникам бойових дій під час Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр. та під час війни 1945 року з Японією, інвалідам війни ІІ й ІІІ груп з – поміж них, котрим виповнилося 85 років і більше, визначено мінімальну пенсійну виплату як інвалідам війни І групи.

Із 1 січня цього року підвищено мінімальний розмір пенсії в разі втрати годувальника членам сімей військовослужбовців, які мали право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до двох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного в законодавстві, що становить 1898,00 грн.

 

Які підвищення виплачують членам сімей ветеранів?

Розміри підвищень членам сімей осіб, зазначених у пункті 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної  війни збільшено до 42%, дружинам (чоловіка) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визначених за життя інвалідами – до 12% від прожиткового мінімуму, визначеного в законодавстві для осіб, що втратили працездатність. На сьогодні розмір таких підвищень становить 398,58 грн і 113,88 грн відповідно.

 

Який розмір надбавок до пенсій передбачено ветеранам війни, котрі мають особливі заслуги перед Україною?

Ветеранам війни, яких нагороджено за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, чотирма й більше медалями «За відвагу», які є повними кавалерами ордена «За службу Родине в Вооруженних Силах СССР», які мають звання Героя України, Героя Радянського Союзу або інші особливі заслуги перед Україною, встановлено пенсію за особливі заслуги, котру виплачують разом із призначеною пенсією. Розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною залежить від заслуг особи і становить від 20 до 40 відсотків від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Це відповідно від 189,80 грн до 379,60 грн.

 

На скільки збільшено розмір державної соціальної допомоги на догляд інвалідам війни?

Розмір такої допомоги збільшено до 30, 50 чи 100% від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян залежно від здатності інваліда до самообслуговування, що визначає МСЕК (підгрупа А чи Б І групи) та безпосередньої участі в бойових діях у період Великої Вітчизняної війни.

Тепер розмір державної соціальної допомоги на догляд інвалідів війни не залежить від закону, за яким їм призначено пенсію.

Іванна Базюк, начальник відділу пенсійного забезпечення з питань обробки пенсійної документації управління Пенсійного фонду України в Кельменецькому районі

  •  

  •  

  •  

  •  
-